Zadania Działu

1. Analiza dokumentacji europejskiej, kryteriów uczestnictwa, pakietów informacyjnych programów międzynarodowych pod kątem możliwości udziału pracowników i studentów Uczelni w programach międzynarodowych.
  2. Gromadzenie informacji, prowadzenie doradztwa oraz konsultacji dla pracowników UTPw związku z realizacją projektów międzynarodowych.
  3. Koordynowanie realizacji projektów badawczych i edukacyjnych: Programów Ramowych Unii Europejskiej, COSME, EUREKA, COST, ERASMUS +, CEEPUS, VISBY i innych.
  4. Obsługa międzynarodowych projektów finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Centrum Nauki, Fundacje na Rzecz Nauki Polskiej, Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, Funduszu Norweskiego, Funduszu Szwajcarskiego.
  5. Koordynowanie współpracy naukowej i naukowo-technicznej wynikającej z umów międzyrządowych.
  6. Obsługa umów/porozumień pomiędzy uczelniami.
  7. Obsługa zagranicznych ofert stypendialnych dla pracowników i studentów Uczelni.
  8. Współpraca z regionem, analiza możliwości korzystania z funduszy strukturalnych i spójności.
  9. Działania związane z promocją uczelni w zakresie współpracy międzynarodowej.
  10. Współpraca z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz krajowymi i europejskimi biurami programów międzynarodowych.
  11. Kompleksowa obsługa spraw związanych z wyjazdami zagranicznymi pracowników i studentów, przyjazdami gości zagranicznych, cudzoziemcami przebywającymi na Uczelni (pracownikami, stypendystami).
  12. Obsługa studentów zagranicznych, w tym rekrutacja zagranicznych kandydatów na studia.
  13. Monitorowanie wydatków związanych z realizacją współpracy z zagranicą,
  14. Prowadzenie sprawozdawczości w zakresie współpracy z zagranicą.
  15. Prowadzenia działalności Punktu Kontaktowego Programów Europejskich (doradztwa, konsultacji itp.).
  16. Prowadzenie działalności Punktu Obsługi Studentów Zagranicznych.

Punkt Obsługi Studentów Zagranicznych:

• Kompleksowa obsługa obcokrajowców oraz ich integracja z polskimi studentami.
  • Podnoszenie atrakcyjności UTP dla zagranicznych studentów:
  • Prowadzenie polityki informacyjnej dla studentów zagranicznych zainteresowanych studiami na UTP.
  • Prowadzenie polityki informacyjnej dla studentów UTP zainteresowanych studiami za granicą.
  • Pomoc i mediacja w załatwianiu spraw administracyjnych dla studentów zagranicznych.
  • Wzmożenie polityki informacyjnej wśród studentów UTP dotyczącej dostępnych programów międzynarodowych.
  • Pomoc w przygotowaniu do studiów zagranicznych.

Merytoryczną działalność Działu nadzoruje Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej
Prof. dr hab. inż. Adam Gadomski,