Program Erasmus+ to program Unii Europejskiej w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu na lata 2014-2020. Erasmus to:
- zwiększenie szans na rynku pracy,
- możliwość przebywania przez dłuższy czas w obcym kraju,
- poznanie nowych ludzi,
- dobra zabawa,
- zdobycie nowych doświadczeń,
- podniesienie poziomu wiedzy,
- używanie na co dzień języka obcego,
- poznanie obcych kultur.
Akcja 1 – Mobilność edukacyjna
W ramach akcji 1 programu Erasmus+ studenci mogą wyjeżdżać na studia do uczelni partnerskich oraz na praktyki w przedsiębiorstwach, organizacjach albo instytucjach działających w innych krajach uczestniczących w programie. Za granicę można wyjechać w trakcie dowolnego cyklu studiów (licencjackich, magisterskich lub doktoranckich), łącznie do 12 miesięcy. Minimalny czas pobytu na studiach wynosi 3 miesiące, a na praktyce – 2 miesiące. Studenci jednolitych studiów magisterskich lub równoważnych (np. kierunków lekarskich) mogą uczyć się za granicą nawet przez 24 miesiące.
Więcej informacji na temat Akcji 1
Akcja 2
Partnerstwa strategiczne
„Partnerstwa strategiczne” w sektorze szkolnictwa wyższego polegają na współpracy między instytucjami w ramach międzynarodowych projektów. Ich celem powinno być wdrażanie i upowszechnianie innowacyjnych rozwiązań w szkolnictwie wyższym, a efektem – modernizacja oferty dydaktycznej, jej lepsze dostosowanie do potrzeb społeczeństwa i gospodarki oraz podniesienie jakości kształcenia.
Sojusze na rzecz wiedzy (działanie zarządzane przez EACEA)
Sojusze na rzecz wiedzy to międzynarodowe projekty współpracy szkół wyższych i przedsiębiorstw, których celem jest wspieranie innowacyjności w szkołach wyższych, sferze biznesu i szerszym otoczeniu społeczno-ekonomicznym, rozwijanie w społeczeństwie umiejętności związanych z przedsiębiorczością, stymulowanie i ułatwianie przepływu wiedzy między uczelniami i przedsiębiorstwami.