The Baltic University Programme annual award - PhD thesis in 2017

Baltic University Programme (BUP) przyznaje Nagrodę dla autora pracy doktorskiej, bronionej w jednym z uniwersytetów członkowskich należących do Programu Uniwersytetu Bałtyckiego. Głównym celem programu BUP jest wspieranie wysokiej jakości badań promujących zrównoważony rozwój.

Kryteria brane pod uwagę podczas oceny to: podejście interdyscyplinarne, innowacyjność oraz promowanie zrównoważonego rozwoju.

Zgłoszona/nominowana może być każda praca doktorska, która została obroniona w latach 2016 i 2017 we wszystkich dziedzinach badawczych.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w formie dyplomu i sumę do 500 Euro na pokrycie kosztów podróży i / lub zakwaterowania na udział w konferencji badawczej. Ponadto BUP pokryje również koszty podróży i zakwaterowania do celów prezentowania badań podczas jednego z wydarzeń BUP w 2017/2018 r.

Więcej informacji: pdf

Baltic University Mobility Grant now open!

The BUP Mobility Research Grant Programme for young researchers

It is our pleasure to announce the Mobility Research Grant Programme 2017 within the Baltic University Programme. The main aim with the Mobility Grant is to develop and strengthen the co-operation among young researchers in the Baltic Sea Region. The grant is intended to support young scholars from BUP member universities who´s research promote sustainable development. The grant winner will be invited to present the research at a BUP conference, as an opportunity to disseminate results, ideas and create intra-network co-operation.

Application Procedure

The final deadline for applications is 31 of October 2017. The application form is available on the BUP website. Signed application form including all attachments is to be scanned and sent electronically to Magnus Lehman (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) at the BUP co-ord. secretariat no later than 31 of October 2017.

More information: pdf

Podsumowanie projektów badawczych studentów z DSU

W dniu 19 maja odbyło się spotkanie podsumowujące wizytę studentów z Delaware State University (Dover, USA). Podczas spotkania zostały zaprezentowane wyniki badań prowadzonych na naszej uczelni

Wzorem ubiegłego roku studenci od poniedziałku do piątku prowadzili badania naukowe, a podczas weekendów mieli okazję poznawać najpiękniejsze zakątki naszego regionu i kraju.

Studenci przebywali u nas w ramach programu I-STARS (International Science and Technology Academy for Research Scholars) wraz z koordynatorem projektu Profesorem Mazenem Shahinem.

Opiekunami naukowymi studentów z DSU byli:

Dr inż. Monika Rewers WRiB

Dr inż. Iwona Jędrzejczyk WRiB

Dr inż. Dorota Olszewska WRiB

Dr inż. Dariusz Kulus WRiB

Dr Jacek Siódmiak IMiF

Mgr inż. Piotr Bełdowski IMiF

Dr Stanisław Jung WIM

Dr inż. Adam Mazurkiewicz WIM

Biomedical Workshop Aimed at Health & Wellbeing of Kujawy & Pomorze Population

8-9 czerwca 2017 r. (początek: godz. 10:00).
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy
Al. prof. S. Kaliskiego 7, Budynek RCI

Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy zaprasza na prowadzone w j. angielskim warsztaty naukowo-badawcze pt. Biomedyczny Warsztat (Biomedical Workshop) Ochrony Zdrowia Mieszkańców Województwa Kujawsko-Pomorskiego z Wykorzystaniem Nowoczesnych Narzędzi Inżynierskich, Bioinformatycznych oraz Koncepcji Biomimetycznych.
Celem dwudniowych warsztatów z zakresu inżynierii biomedycznej jest wspólne studiowanie i wymiana doświadczeń z uznanymi w kraju i zagranicą specjalistami z zakresu: biomatematyki inwazyjno-populacyjnej; inżynierii bionicznej (biomimetyki); biomechaniki i ortopedii; bioinformatyki oraz nauki o biomateriałach.
Tematykę stanowić będą, m. in. techniki laboratoryjne namnażania komórek macierzystych w środowisku materiału-intruza (scaffolds), prowadzące do tworzenia tkanek w skali laboratoryjnej. Warsztaty dadzą uczestnikom szansę zapoznania się pod okiem mentorów z wyspecjalizowanym softwarem bioinformatycznym, jak np., Yasara czy Gromacs, a także z technikami programowania zagadnień biochemicznych i biofizycznych (m.in., z wykorzystaniem baz danych ogólnego dostępu, jak PDB - protein data bank) metodą dynamiki molekularnej lub też monte carlo. Włączeniu do tego zakresu podległyby techniki i metody CAE (computer aided engineering; metoda elementów skończonych; algorytmy genetyczne). Rozwiązywaniu zagadnień biomateriałowych, jak np. inkorporowanie protez czy sztucznej skóry do organizmu, stosowanie stentów powlekanych materiałem polimerowym, zastępowanie fragmentów kości naturalnych ich sztucznymi odpowiednikami, itd.

Zaproszeni prelegenci:

• Dr Mazen Shahin (Delaware State University, Dover, Delaware, Stany Zjednoczone)
  • Dr Thomas Goudoulas (Technische Universität München, Monachium, Niemcy)
  • Prof. Tadeusz Wysocki (Uniwersytet w Nebrasce - Lincoln, Nebraska, Stany Zjednoczone)
  • Prof. Maria Siwek (Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Bydgoszcz, Polska)
  • Prof. Jim Mazurkiewicz (Texas Agricultural and Mechanical University – College Station, Texas, United States)

Więcej infromacji na http://biomed2017.utp.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=55&Itemid=98

Booklet

BONUS BaltCoast Summer School 2017

SYSTEM APPROACH FRAMEWORK (SAF) FOR COASTAL RESEARCH AND MANAGEMENT:

FROM THEORY TO PRACTICE

Date: August 20 – 26, 2017